Burada Tecrübe Konuşuyor

Burada Tecrübe Konuşuyor


İş Kurmak

iş kurKendi işimi kurmak istiyorum ama yeterince param yok. Az sermaye ile kendi işimi nasıl kurabilirim?

Bir işin nasıl kurulduğundan ve adım adım nasıl geliştirilebileceğinden bahsetmek istiyorum. Bu benim ve birçok girişimcinin kullandığı bir sistemdir. Bu sistem 3 temel aşamadan oluşmaktadır. iş kurmak için 500TL’ye, 300TL’ye veya daha azına sahipseniz bu sistem tam size göre, 100 000TL’niz varsa belki bu sisteme ihtiyaç duymayacaksınız ama yine de kullanırsanız sizin faydanıza olacaktır. Üç temel aşama aşağıda belirtilmiştir.

  • Basit ürününü oluştur veya vereceğin hizmeti belirle: az para ile hızlı bir iş
  • Pazarlama kanalı oluştur: en ucuzu ve kullanışlısı bir web sayfası veya blog oluşturmaktır
  • İnsanları sattığın üründen veya verdiğin hizmetten haberdar et: Kimse durup dururken senin sitene girmeyecektir.

Şimdi bu aşamaları daha detaylı inceleyelim.

1. Ürününüzün Veya Vereceğiniz Hizmetin Bir Demosunu Yani En İlkel Halini Oluşturma

Bu tam olarak ne demek? Demo geliştireceğiniz ürünün hızlı yapılmış, ucuz bir versiyonudur. Biraz daha açıklarsak burada ürünün mükemmel olması için endişe etmenize gerek yoktur. Zaten hiçbir zaman mükemmel olmayacak. Kalitesi iyi olmayabilir. Ürünün tam olarak nasıl olacağını bilmeyebilirsiniz. Bazı genel fikirleriniz olabilir. Bu yüzden hızlıca kafanızdan geçene yakın bir şey yapın.

Peki, işe neden yarım yamalak bir ürün ile başlıyoruz?

Çünkü herkes işin başında mükemmel bir fikri olduğunu düşünür ve yüksek ihtimalle de yanılır. İhtiyaç duyduğunuz şey ürününüzü müşterilerinizden alacağınız feedback’lere (geri dönüşlere) göre geliştirmektir. Ürününüzü satmaya başladığınızda müşterilerinizle iletişime geçersiniz. Onlar size neyi sevip neyi sevmediklerini söyler siz de buna göre ürününüzde değişiklik yaparsınız. Bir kişinin ürününüzün bir yönünü eleştirmesi önemli değildir. Fakat bunu birçok müşteriden duyarsanız değişiklik yapmanın zamanı gelmiştir.

İşe başlamadan önce neyin başarılı olup neyin olmayacağını bilemezsiniz. Bununla ilgili düşünebilir, araştırma yapabilir, birçok plan yapabilirsiniz. Fakat bu şekilde ancak kendinizi kandırırsınız. Çünkü gerçekte neyin başarı getireceğini bilmiyorsunuz. Fikriniz ne kadar iyi olursa olsun müşterilerle iletişim kurmadan piyasadan alacağınız tepkiyi bilemezsiniz. Bu nedenle mükemmel bir şey oluşturmaya çalışmayın. Hemen basit bir şey oluşturun ve satmaya çalışın. Ürününüzün kalitesinin düşük olduğunu düşünüyorsanız, çok ucuz bir fiyatla pazarlamaya başlayabilirsiniz. 3tl, 5tl, 10tl her neyse ürününüzü satmaya başlayın. Burada yapmanız gereken şey ürünü mümkün olabildiğince hızlı bir şekilde satmaktır. Satış işleminden sonda müşterileriniz ile aranızda bir bağlantı olacak ve müşterilerinizden aldığınız tepkiler veya tavsiyeler sonucunda ürününüzü daha spesifik olarak geliştirebileceksiniz.

Diyelim ki; ürününüzün basit bir şeklini (demosunu) oluşturdunuz daha sonra ne yapmanız gerekiyor?    

2. Ürününüz İçin Basit Bir Pazarlama Kanalı Oluşturun

En çok müşteriye en az maliyetle nasıl ulaşılır?

Bir web sayfası veya blog aracılığıyla. Belki başlangıçta yaptığınız web sayfası biraz çirkin olacaktır ama başlangıçta güzellikten ziyade hız önemlidir.

Diyelim ki web sayfanızı oluşturdunuz ürününüzü veya vereceğiniz hizmeti nasıl tanıtacaksınız?

Öncelikle neden bu ürün ile ilgili heyecan duyduğunuzu anlatın, hangi yönlerinin ilginç ve kullanışlı olduğundan bahsedin. Bunun insanlara nasıl yardımcı olacağını yazın. Sayfanızın en altına ürününüzü satmak için bir link koymanız gerekiyor. Satış işlemini online yapıyorsanız paypal’ı kullanabilirsiniz veya kredi kartı ile satış yapabilirsiniz. Böylece müşterileriniz “hemen satın al” butonuna tıkladıklarında ürününüzü satın alabilirler veya bir hizmet sunuyorsanız “bizi hemen arayın” yazıp telefon numaranızı veya e-mail adresinizi verebilirsiniz. Web sayfanızı müşterilerin ziyaretine hazır hale getirdikten sonra ne yapacaksınız?

3. İnsanların Web Sayfanızı Ziyaret etmesini sağlayın

Emin olun insanlar kendiliğinden web sayfanızı ziyaret etmezler. Onları siz getireceksiniz. Peki nasıl? Bu işin en kolay yolu Google’ın reklam aracı olan google Adwords’u kullanmaktır. Yahoo’nunkini de kullanabilirsiniz ama Google bu alanda en iyidir. Tabiî ki bunun için Google bir ödeme yapacaksınız. Kredi kartı bilgilerinizi vereceksiniz ve basit reklamınızı oluşturacaksınız. Reklamı oluştururken önemli olan işinizle ilgili anahtar kelimeleri kullanmaktır. Örneğin bir İngilizce hocasısınız ve İngilizce konuşmayla ilgili bir ürününüz var. Şu anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz: “İngilizce”, “İngilizce öğren”, “İngilizce dinle”, “İngilizce konuş”, “İngilizce dersleri” veya bunları İngilizce de yazabilirsiniz. İngilizce öğrenmek isteyen insanlar bu kelimeleri Google’da arattığında Google onların karşısına sizin reklamlarınızı çıkaracak. İhtiyacı olanlar bu reklamlara tıklayıp sizin web sayfanıza ulaşacak.

Burada önemli olan noktalardan biri reklamlar için ne kadar para ödemek istediğinizdir. Yani reklamınıza her tıklandığında Google’a ne kadar para ödeyeceksiniz. Aslında bu kötü bir şeyden ziyade iyi bir şeydir.  Çünkü eğer reklamınıza tıklama olmazsa Google’ a para ödemezsiniz. Google tıklama başına para alır bu nedenle Google’ı tavsiye ediyorum. Böylece sadece işinize ve ürününüze ilgi gösteren insanlar için Google’ a ödeme yapacaksınız. Peki, ne kadar ödeme yapmalısınız? Başlangıçta basit ürününüz ve basit web sayfanız için en fazla 10 cent (Google dolar üzerinden iş yapar) ödeyin. Daha fazlasını ödemeyin çünkü amacınız para kazanmak, kaybetmek değil. Burada google’a günde en fazla ne kadar ödemek istiyorsanız onunla ilgili ayarı yapmanız lazım. Bence günde 5 dolar yeterli olacaktır. Bir ay içinde en fazla 150 dolar eder. Tabi daha az da ödeyebilirsiniz. Günde 3 dolar veya 1 dolar. Hiç önemli değil ödemeyi olabildiğince az tutun. Diyelim ki bunu yaptınız.

Bu reklamın içeriğini nasıl oluşturacaksınız?  

Reklam başlığı için anahtar kelimelerden birini kullanın. Örneğin: “sıkılmadan İngilizce öğren”. Başlığın çok ilginç olmasına gerek yok ve bu başlığın altında ürününüzle ilgili bilgi vereceğiniz iki satır var. Buraya ürününüzle ilgili olan ilginç bir şeyler yazın. Bazen burada soru sormak daha çok müşteri çeker. Diyelim ki bir diş hekimisiniz. Diye bilirsiniz ki: “nasıl daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz?” insanlar buna tıklayacaktır. Çünkü insanlar daha beyaz dişlere nasıl sahip olunabileceğini öğrenmek ister (en azından merak eder). Bu reklamlara tıklandığında insanlar sizin satış sayfanıza yönlendirilecektir. Bu işin son püf noktası 2 reklam oluşturmaktır.

Neden 2 tane reklam oluşturuyoruz?

Çünkü Google sizin reklamlarınızı test eder. Birinin başlığını veya içeriğini değiştirebilirsiniz. Google arama yapan birine önce ilk reklamınızı daha sonra ikinci reklamınızı gösterecektir. Burada önemli olan nokta hani reklamın size daha çok müşteri getirdiğini görebilmenizdir. Google Adwords’ta hangi reklamın kaç kişiye gösterildiğini ve bunların kaçının reklamlarınıza tıkladığını görebilirsiniz. Size daha çok müşteri getiren reklamı tespit etikten sonra diğerini silin. Belki aklınıza bir fikir daha gelecek ve başka bir reklam oluşturacaksınız. Yine ikisini test edeceksiniz. Belki bu yeni reklam size daha da çok müşteri getirecek, belki de daha az bunu bilmiyoruz. Test etmeye devam edeceksiniz. Bu testler iş hayatınız boyunca devam edecek ve daha çok müşteri edineceksiniz.

Tumblr'da Paylaş
Pinterest'de Paylaş
Oluşturulduğu Tarih
3/17/2013 2:03:00 PM
Paylaşan
Entrepreneur

En Çok Okunan Tavsiyeler

Reflüden Nasıl Kurtuldum?
Panik atak kesin çözüm (panik ataktan tamamen kurtulabilirsiniz)
Sigaradan kurtuldum

En Son Paylaşılan Tavsiye

Ankilozan Spondilit Hastaları Yorumları
Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Giriş Yapınız veya Kaydolun

Yorumlar

user
NEZER
9/12/2013 8:13:00 AM teşekkürler güzel bir paylaşım olmuş
user
Entrepreneur
9/17/2013 2:59:00 PM Rica ederim. Beğendiğinize sevindim.