Burada Tecrübe Konuşuyor

Burada Tecrübe Konuşuyor


Almanya'da Yüksek Lisans Yapabilmek İçin Ne Yapmalıyım?

Almanyada yüksek lisans için üniversitelerAlmanya’da yüksek lisans (Master) yapmak istiyorum diyorsunuz ama dereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Ben Almanya’da yüksek lisans yapabilmek için yapmanız gerekenleri bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışacağım. En önemli tavsiyem Almanya’da yüksek lisansa başlamayı düşündüğünüz tarihten en az 1 yıl önce yüksek lisans yapmayı düşündüğünüz üniversiteyi belirlemek için araştırma yapmaya başlayın. Çünkü bazı üniversitelerin son başvuru tarihi çok erken oluyor mesela Technical University Munich (TU München) 15 Mart’ta(Ekimde başlayacaksınız fakat son başvuru tarihi mart J) bitiyor. Tabi son başvuru tarihi 15 Temmuz olanlarda var ama az mesela Chemnitz Technical University.

Almanya’da Master Yapmak istediğim Üniversiteler ile ilgili başvuru bilgilerini nereden bulabilirim hepsinin websitesine tek tek girmemi gerekiyor.

Hayır, DAAD(Deutscher Akademischer Austausch Dienst -> German Akademic Exchange Service)’nin Sitesine girerek oradan aratabilirsiniz. İsterseniz Google’a direk “DAAD Master” yazın sizi direkt master programı arama sayfasına yönlendirecektir. Buradan Almanya’da Okumak istediğiniz branşa göre veya Üniversitenin bulunduğu şehre gere vs. arama yapabilirsiniz.

Almanya’da master yapmak istiyorum Almanca bilmesem olur mu?

Evet, olur. Eskiden Alman Üniversiteleri sadece almaca eğitim verilecek programlar açıyordu. Fakat şimdi İngilizce eğitim verilen programlar bulmakta mümkün tabi Almanca bilirseniz master için kabul almanız daha kolay olur.

Alman üniversiteleri genelde başvurunun direkt Üniversite’ye yapılmasını istiyor. Fakat bazıları mesela TU Chemnitz Başvurunun Uni-Assist (Belgelerin resmiyetini ve geçerliliğini gözden geçiriyor. Sonrada ilgili üniversiteye gönderiyor). Alman Üniversiteleri genelde yüksek lisans başvurusu için harç ücreti almıyor fakat Uni-Assist belgeleri incelemek için 59 Euro istiyor.

Alman Üniversitelerinin En büyük avantajlarından biri üniversite harçlarının az olması. Harçlar 100 -600 Euro arasında değişiyor. Ortalama 200 Euro civarı. Ama zaten bu paralar genelde size Otobüs kartı, Üniversite yemekhanesinde yemek olarak geri dönüyor.

Almanya’da Öğrenci olursanız yılda 90 tam gün veya 180 yarım gün çalışma izniniz olacak

Tumblr'da Paylaş
Pinterest'de Paylaş
Oluşturulduğu Tarih
10/3/2013 11:00:00 PM
Paylaşan
Kemal_Hoca

En Çok Okunan Tavsiyeler

Reflüden Nasıl Kurtuldum?
Panik atak kesin çözüm (panik ataktan tamamen kurtulabilirsiniz)
Sigaradan kurtuldum

En Son Paylaşılan Tavsiye

Ankilozan Spondilit Hastaları Yorumları
Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Giriş Yapınız veya Kaydolun

Yorumlar