Burada Tecrübe Konuşuyor

Burada Tecrübe Konuşuyor


Çocukların gece korkusuna çözüm

Başına gelen bilir, gecenin bir yarısında çocuğunuz ansızın uyanıyor çevresinde sizin görmediğiniz şeylere bakarak bağrışıyor. Gözlerindeki dehşeti gördükçe sizde telaşlanıyorsunuz, sizi dahi tanımıyor.. kendine gelmesi epey vakit alıyor ama sizde ne uyku kalıyor ne huzur.. 

Arkadaşlar bunun herhangi kalıcı bir tedavisini bulamadım ama önleyici tedaviden size bahsetmek istiyorum..

Bu korkunun nedeni bir film, bir maske, bir hikaye, korku tüneli vs. olabilir.. ne olursa olsun çocuğun bilinç altına yerleşiyor.

Çözümü ise çoçuğunuzun uykusu iyice gelmeden sakın uyutmayın.. uyuduktan sonra gürültü yapmayın veya oturduğunuz evin üst katlarından gürültü geliyorsa, odanızı gürültünün ulaşmadığı yere taşıyın.. yattığınız mekan çok sıcak olmasın çocuk uyuduğunda sağa sola dönüyorsa muhakkak sıcaktan huzursuz oluyordur.. çocuğunuza yatarken ince pijama giydirin ve çorapsız yatırın. sakın onu uyuduktan sonra 4 saat geçmeden hiçbir şekilde uykusunu bölmeyin.. yatmadan önce tuvalet ihtiyacını gidersin. Çok sıcak havalarda klima kullanın. Yemeğini yer yemez yatırmayın,, yatarken makarna, pilav ve cafeinli şeyler yedirmeyin.. yine yatmaya yakın armut yedirmeyin çünkü armut idrarı artıracağından ilk 4 saat dolmadan çocuğun uyanmasına neden olacaktır. Üstünü çok sıkı örtmeyin ve yatağı ve yastığı rahat olsun.. 

Eğer çocukta bağırsak solucanı varsa bununda tedavisini yaptırın.. çünkü bağırsak solucanı gece korkusuna neden olabiliyor..

Çocuklara ölümden bahsetmeyin .. ''ölümü gör gibi laflar etmeyin'' çünkü çocuğu en çok korkutan anne ve babasının öleceği korkusudur. Çocuklarınıza kızmayın ve bağırmayın..

Bazı kanallardaki çizgi filmler çocukları baya etkilemektedir.. bunları gerekirse izletmeyin.. 

Bütün bunlara rağmen çocuğunuz korkarsa sakın panik yapmayın onunla beraber sizde korktuğunuzu hissetmeyin oğlum veya kızım orada birşey yok gibi laf etmeyin sadece yanına oturun ve korkusunun geçmesini sessizlikle bekleyin.. titremesi geçene kadar.. korku kelimesi içeren cümleler kullanmayın.. 

Uykuya iyi ve derin dalması için ara sıra yatmadan önce elma veya bal gibi demir içeren besinler yedirebilirsiniz.. 

Ben tecrübelerime dayanarak şunu gözlemledim.. çocuk uyurken kalbi yavaşlamadan yani vücut rolantiye geçmeden bir anda sıcaktan veya sesten uyanınca,, kalbin beyne bir anlık çarpıntıyla hızlı kan pompalamasından çocukta halisinasyon oluşuyor.. işte bu yüzden çocuk ne olursa olsun uyuduktan sonra 4 saat boyunca kesinlikle kaldırılmamalıdır.. 

tavsiye eden: Tarık İnandım

Tumblr'da Paylaş
Pinterest'de Paylaş
Oluşturulduğu Tarih
11/24/2015 5:57:00 PM
Paylaşan
birolinandim

En Çok Okunan Tavsiyeler

Reflüden Nasıl Kurtuldum?
Panik atak kesin çözüm (panik ataktan tamamen kurtulabilirsiniz)
Sigaradan kurtuldum

En Son Paylaşılan Tavsiye

Ankilozan Spondilit Hastaları Yorumları
Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Giriş Yapınız veya Kaydolun

Yorumlar