Burada Tecrübe Konuşuyor

Burada Tecrübe Konuşuyor


Sigaradan kurtuldum

Tabii başlığı attığım kadar kolay olmasa da sigaradan kurtuldum. Hemen hemen tüm tiryakilerin hayalidir; bir sabah uyandığında sigaradan nefret etmek, ya da kendiliğinden öylece bırakıp gitmek. 25 yıl günde ortalama 1.5 paket sigara içmiş biri olarak diyorum ki; Bu gerçekten sadece bir hayal..!! Ama yine de tüm tiryakilerin günün birinde sigarayı bırakma gibi bir düşüncelerinin olduğu da malûm..O gün genelde hiç gelmez. Gelmemesine sebep olarakta "sigarayı içmeyi seviyorum" dur..Yani sanki bırakmak kolay ama ben sigara içmeyi sevdiğim için bırakmıyorum gibi bir avuntu içindedir sigara seviciler!!

Gerçekte sigarayı sevmiyoruz! Sigarayı söndürdükten sonraki 20 dakika içersinde oluşmaya başlayan nikotin eksikliğini yeni bir sigara yakarak gidermeyi seviyoruz..

Ben sigarayı bırakmaya karar vermeden bıraktım. Yani öylesine bir randevu aldım Sigara Bırakma Merkezinden..Aslında gittiğim ve tahliller yapılana kadar oldukça samimiyetsizdim. Ben sigarayı bırakmam ama dur bakalım ne yapacaklar modundaydım. Doktorum ilk olarak vücudumdaki nikotini ölçmek için ağzıma bir alet dayayıp derince üfle bakalım dedi..Üfler üflemez bir anda aletten kırmızı ışıklar yanmaya başladı ve benim vücudumdaki nikotin seviyesi 19 olarak ölçüldü. Doktorum akciğer röntgeni ve solunum testi de istedi. Solunum testinde ciğerlerimin yaşı 86 olarak çıktığında adete yıkıldım. Akciğer röntgenlerinde de ciğerlerimin sigaradan oldukça etkilndiği ve bir süre sonra ciddi ilaçlara başlamam gerekebileceği doktorum tarafından bana söylendiğinde adeta omuzlarım çöktü. Öylesine geldiğim merkezden sigarayı kesinkes bırakma kararıyla çıkmıştım. Doktorum bana bir ilaç verdi, adını söyleyemeyeceğim bir ilaç..İlk bir hafta hem o ilacı içip hem de sigara içmeye devam edecektim. Sonra bırakacaktım sigarayı. Ama ben ilacı içemedim. Daha doğrusu ilacın öyle yan etkileri vardır ki ilaç kendini içtirtmedi. Elimde tahlil sonuçları, kafam karmakarışık, bir süre sonra ciddi bir hastalığa yakalanma ihtimalimi düşündükçe sigaradan kurtulma isteğim artıyordu.

Tamam hastalıktır sadece sigara içenleri vurmuyor içmeyenleri de vuruyor diyebilirsiniz. Ama bizler bile bile lades oluyoruz. 2 evlat yetiştirdim. İkisi de öğretmen oldu. Ben ileride hastalanıp çocuklarım bana baksın diye onları büyütmedim. Bile bile zehir çubuğunu içerek onları kendime baktırmaya mahkûm edemezdim. Onları hayâllerini benim hastalığım yıkmamalıydı. Onlar için bile olsa sigarayı bırakmaya değerdi...

İlk iş olarak kızlarımı incelemeye başladım. Çok şükür ikisi de sigaraya hiç bulaşmadı. Yemek yedikten sonra hemen sigaraya saldırmıyorlardı. Aheste aheste yemeklerini yiyip sohbet ediyorlardı. Dönüp kendime baktım: acele acele ve ne yediğimi içtiğimi bilmeden lokmaları peşpeşe boğazıma tıkadığımı gördüm. Derdim bir an önce sigara içmekti. Onlar rahat rahat yemekelrini yerken ben balkonda, o ayazlarda sigara içmeye çalışıyordum. Ya da sigara içemeyeceğim bir ortama girdiysem bir süre sonra huzursuz olmaya başlıyordum. Oysaki sigara içmeyenler gayet rahat oturuyorlardı..

BENİM SİGARAYI BIRAKMAMA SEBEP, SİGARA İÇMEYENLER OLDU...Büyük harfle yazdım ki daha iyi anlayın ve gözlemleyin diye..Sigara içmeyenler sigarasızda yaşanabileceğine en güzel kanıttır.

İlk gün biraz sıkıntılı geçti. Kahvaltımı bir güzel yapmıştım. Kahvaltıya oturduğum an, kahvaltımı bitirdikten sonraki zamanı düşünmeye başladım. İlk iş olarak dişlerimi fırçaladım. Her zamankinden biraz daha uzun tuttum fırçalama işini. (işe çok yarıyor inanın bana) Sigara aklıma geldikçe bol bol su içip dişlerimi fırçalıyordum. Öğleye kadar bu şekilde devam ettim. Baktım olmayacak yürüyüşe çıktım. Derin derin nefes alıp vermeye çalışsamda nefesim yetmiyordu. Ciğerlerimi öyle tıkamışım ki zorlanıyordum. Dönüşte mentollü şekerlerden aldım. Ağzımda bol bol okaliptüs tadı olsun istiyordum. (işe yarıyor) Sonra aklıma İbrahim Saraçoğlu hocamızın önerdiği karabaş otu geldi ve yolumun üstündeki aktara uğrayıp onu da aldım. Eve geldiğimde onu demleyip canım sigara istedikçe ağzımı bu suyla çalkalıyordum. Bu da çok işe yarıyor. Su, mentollü şeker, sert sebze ve meyveler, arada diş fırçalama ve nefes egzersizleriyle bir günü bitirdim. Evdekilere sigarayı bıraktığımı söylemedim. Açıkçası kararımdan cayacağımdan korkuyordum. Ama onlar bunu çoktan farketmişlerdi ve sadece beni izliyorlardı. Çok sonra öğrendim bunu:) Evde sigara vardı ve ben içmiyordum. Bu direniş hoşuma gitmişti.

Ben sigara içmezsem sigarayı özlerim..! Ya hu ben sigara içmezsem elimde boşluk olur..! Yediğim yemekten, içtiğim çay ve kahveden hiç bir tat almam..! Hem kahvenin yanında sigara olmazsa o kahveyi içemem bile..Hayır!! Böyle değilmiş. Bunların hepsi bize öğretilmiş şeyler. Sigarayı bıraktan üç gün sonra suyun tadını aldım. Hatta eşime suyun tadımı değişmiş, hazır sular gibi tatlı dedim. O da gülümsedi. "senin ağzının tadı değişti" dedi:) Evet yediğim herşeyin tadı müthişti. Hele de süt ürünleri.. Yoğurdu, peyniri çok seven ben 2 senedir dünyanın yoğurdunu peynirini yiyorum ve önceden yediklerimi hiç saymıyorum. Ben önceden Türk kahvesini bu kadar sevmezdim ama şimdi sigarasız kahvenin tadını alıyorum. Size yemin ederim iki yıldır her sabah güne zinde uyanıyorum. Önceden geceleri yatmak, sabahları kalkmak nedir bilmezdim. Şimdi erkenden uykum geliyor ve erkenden de uyanıyorum. Bir şey daha diyeceğima ama lütfen gülmeyin:) Önceden bulanık görüyormuşum.. Şimdi bakıyorumda vallahi billahi gördüğüm herşey pırıl pırıl:)

Okuyan tüm arkadaşlar öncelikel gidip Sigara Bırakma Merkezlerinde randevu alıp gerekli tahlillerinizi yaptırın. Sonra sigara içmeyen insanları çok iyi gözlemleyin. Onlar stresle sigarasız başediyorlarsa bunu sizde yapabilrisiniz. Hayatımda stres azalmadı ama eskisi kadar herşeye hemen sinirlenmiyorum. Sinirlendiğimde de aklıma sigara gelmiyor. Çünkü SORUNLARINIZI SİGARA DEĞİL, SİZ HALLEDİYORSUNUZ. Sorunlarınız başladığında sigara içerseniz sadece sigara içmiş olursunuz ve sorununuz olduğu yerde duruyor olacaktır. Bunu sigarasızda halledebilrisiniz. Bol bol su içip diş fırçalayın. mentollü şeker ağzınızda ferah his bırakacağı için arada çok abartmadan yiyin. Karabaş otunu demleyin, hem için hem ağzınızı bu suyla çalkalayın. ve mutlaka spora başlayın. Ne kadar yorulursanız sigarayı o kadar daha az ararsınız. Hergün yürüyün, derin nefes egzersizlerini unutmayın. Günde 1.5 paket ve bazende 2 paket sigara içmiş olan ben çok şükür bıraktım. Ödülüm ne biliyor musunuz? Çocuklarımın bana sarılıp "ohhh! artık sigara kokmayan bir annemiz var, önceden sigara kokusundan sana sarılıp öpemiyorduk, iyi ki bıraktın sana doya doya sarılıp öpmeyi özledik" demeleridir. Hepinize sigarasız, sağlıklı günler dilerim..

Tumblr'da Paylaş
Pinterest'de Paylaş
Oluşturulduğu Tarih
1/11/2016 7:18:00 AM
Paylaşan
ülker

En Çok Okunan Tavsiyeler

Reflüden Nasıl Kurtuldum?
Panik atak kesin çözüm (panik ataktan tamamen kurtulabilirsiniz)
Sigaradan kurtuldum

En Son Paylaşılan Tavsiye

Ankilozan Spondilit Hastaları Yorumları
Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Giriş Yapınız veya Kaydolun

Yorumlar