Burada Tecrübe Konuşuyor

Burada Tecrübe Konuşuyor


Elde Egzama

Merhaba arkadaşlar bugün elde egzama problemini inceleyeceğiz. Bunun için 8 tane video inceledim. Bu videoların hepsini baştan sona izleyip zaman kaybetmek istemeyenler için önemli gördüğüm kısımlarını videonun altina yazdım. Tüm detayları merak ediyorsanız bütün videoları baştan sona izlemenizi tavsiye ederim. En son videoda eller dahil olmak üzere bütün egzamalarından kurtulmuş bir kişinin hikayesini göreceksiniz. Eğer egzamanız çok ağır değilse hindistan cevizi yağının işe yarayacağını düşünüyorum zira bende işe yaradı. Eğer egzamanız sedef gibi ağır ise son videonun sizin için faldalı olacağını düşünüyorum.

El egzaması için doktor yorumu(Zamanı kısıtlı olanlar için videonun önemli görülen kısımları aşağıda belirtilmiştir. Detaylı bilgi için videonun tamamını izleyebilirsiniz.)


Elde Egzama ortaya çıkmasını önlemek için ne yapılmalı (korunmak): eli tahriş edici maddelerden uzak durmak
Egzama en sık elde görülüyor. insan eli uzun bir süre irite edici bir madde ile temas ederse elde egzama yani dermatit meydana gelebiliyor

Elinde egzama en çok görülenler
bulaşık çamşır deterjanları ile sık temasları olan ev hanımlarının  elinde egzama görülüyor. alkaliler, asitler, endüstriel diğer kimyasal maddelerde bu alerjen iritan maddeleri oluşturabilmektedir
 
Elde egzamaya  peki kimler daha yatkın?
kuru cilt yapısı olanlar
elleri çok terleyenler
soğuk ortamlarda çalışanlar

Elde egzama nasıl ortaya çıkıyor?
ilk önce el derisinde gözle görülmeyen kuruluğa bağlı çatlaklar oluyor. Alarjen madde ele temas ediyor ve egzamatize bir reaksiyon gelişiyor. ilk önce temas yerinde gelişiyor eğer temas devam eders lezyon girerek büyüyor. ilk gördüğümüz sulantılı kepekli yada kabuklu kaşıntılı bir yama şeklinde temas daha uzarsa daha kalınlaşıyor fistur dediğimiz yarıklar oluşuyor. Madde ile temas daha da devam ederse kalınlaşmış ve çok kaşıntılı bir deri haline geliyor.

Elde egzamanın tedavisi
el egzamalarında kortizonlu kremler ise yarıyor fakat tedaviyi kestikten sonra korunmak çok önemli
ev hanımı ise egzama eldivenleri üzerine lastik eldivenler giyilebilir. korunma çok önemli ikinci önemli faktör her el yıkamadan sonra mutlaka egzamaya yatkın kişilerin ellerini bir bariyer kremle ellerini nemlendirmesi gerekiyor.

Prof. Dr. Saraçoğlunun el egzaması dahil tüm egzamalar için önerileri

 
(Zamanı kısıtlı olanlar için videonun önemli görülen kısımları aşağıda belirtilmiştir. Detaylı bilgi için videonun tamamını izleyebilirsiniz.)
ıslatilmiş dut kurusunu egzamalı bölgeye koymak
akşam yemekten 2 saat sonra ısırgan otu çayı içmek 1 ay
karabaş otu kürü yapıp üstüne sürmek (yapmak isteyenler için detaylar videoda)

Elinde egzama olan bir kişinin yorumu: El egzaması nasıl geçer

 
(Zamanı kısıtlı olanlar için videonun önemli görülen kısımları aşağıda belirtilmiştir. Detaylı bilgi için videonun tamamını izleyebilirsiniz)
el gezaması için ne yapıyorum ilk egzamam başladığında ellerimde başladı eklem yerlerimde parmaklarımın boğum yerlerinde vardı. stresin ve tahrişin artmasıyla birlikte bütün el üstüm egzama oldu.
egzama konusu bir bütün yemenizden içmenizden, kıyafetinizden, terlemenizden, hava değişiminizden, özellikle kocaman stresinizden.
dezenfektan çok tahriş edici kimyasal maddeler. latekslerde öyle. dezenfektanlardan sonra ben nemlendirmeyi aksatmaya başladım ve derken kuruluğa daha sonra çatlamalara ve derken sulu sivilce gibi oluyor sonra onlar çatlıyordu. ozaman biraz göz ardı ettim keşke nemlendirseydim.

ağır kimyasallarla ellerinizi yıkamamalısınız. Ağır kimyasallar elin nem dengesini bozup tahrip ediyor. işte bu tahribat elde egzamaya sebeb oluyor.
elinizi kimyasal içerikli sabunlarla yıkamayın. El temizliğinizi  yaparkaen doğal ürünler kullanın.
Çamaşır suyu yerine doğal temizleyiciler kullanılabilir.
eller en çok elde yıkama bulaşık deterjanı ile bulaşıklar yıkandığinde tahriş olabiliryor. burada hem yoğun kirler hem sıcak su hemde kimyasal içerikli bulaşık deterjanı var.
ellerinizi besleyen tahriş etmeyen bulaşıklarınızda kimyasal artık bırakmayan ürünler kullanın her bulaşikatan sonra ellerini nemlendirin. güzel besleyici içinde e vitamini barındıran neme elinizi doyuran bir nemlendirici seçin.


egzamalara iyi gelmeyen şeyler neler
aksesuarlar: nikel barındıran aksesuarlar takmayın. çoğu içeriyor
ojeler: kimyasal içeriği olan ürünler. egzamalı bölgelere dokununca daha çok kaşınıyor. ojenin olması el egzamasını etkiliyor.
eğer egzamanız alevlendiyse doktorunuza gidin steroidli bir krem veriyorlar ve yaralar derinleşmiyor. kolay toparlanıyor. kısa süreli steriodlı krem kullanmak faydalı olabiliryor. uzun sürede zararları oluyor.

elde egzama oluşmaması için ben hangi ürünleri kullanıyorum
elde yıkama bulaşık deterjanı olarak dish drops (Amway home'un) kulanıyorum. içerisinde hurma yağı ve aleovera var ve böylece ellerimi besliyor. bulaşıkları yıkadıktan sonra ellerimde şiddetli bir kuruluk tahriş oluşmuyor. kimyasal içermeyen herhangi birini alabilirsiniz. çok güzel yağı ve kokuyu çıkarıyor
el sabunu: G&H Protect+ el sabunu hem eli besliyor hem cilt ph ına uygun bir elsabunu tahriş etmiyor.
el nemlendirici: G&H Nourish+ ini kullanıyorum

ev temizliği için: Amway home L.O.C. tuvaletlere, banyolara, yüzey temizliğine, caminiza, toz almaya, mesela lekeli bir yeriniz var ona kullanabilirsiniz. çoğunlukla yüzeyleri temizliyorum.

elde egzaması olanlar için eminim şunu çok düşünüyorsunuz. el ilk temasınızın gerçekleştiği görseliniz. eminim çok sıkıntı çekiyorsunuz ama geçebilir. ellerinizde egzama yeniden de çıkabilir çünkü başka etmenler de var ama baş edeblirisiniz. Eğer bugün takılar takabiliyorsam oje sürebiliyorsam demek ki çözümsüz değil.

Elde egzama için doğal krem yapımı: Ben parmağıma sadece hindistan cevizi yağı sürünce bile faydasını gördüm


Kortizonlu krem yerine evde doğal krem yapımı: hindistan cevizi yağı, doğal zeytin yağı, toz haline getirilmiş yulaf. Video kısa eğer bu kremi hazırlamak istiyorsanız videoyu izleyin.
Elde egzama için doğal zeytin yağlı sabun kullanmanızı da tavsiye ederim.

Bir atopik egzamalı kişinin yorumu: Atopik egzamalarımla nasıl başettim


(Zamanı kısıtlı olanlar için videonun önemli görülen kısımları aşağıda belirtilmiştir. Detaylı bilgi için videonun tamamını izleyebilirsiniz)

Atopik egzamalı bir çok insan olabilir. atopik egzama ile nasıl mücadele ediyorum bunu anlatacağım.
hamileliketen sonra vücudumda egzama çıkmaya başladı. kaşıntılıdır. çok zor geçer.

Egzamanın görüldüğü bölgeler
eklem yerlerinde egzama,
koltuk altlarında egzama,
boynunda egzama,
göz çevresinde egzama,
dizlerimin arkasında egzama

İnsanların egzamaları ile ilgili ne düşündüğünü anladığı bir hikayesini analtıyor. yazmayı gerekli görmedim. merak edenler videodan bakabilir.
ev tozlarından kurtulmak için daysin elektrik süpürgesi aldım.
şampuanımı değiştirdim
dedilerki bağışıklık sistemimi güçlendirmen  gerekiyor. bende doğal beslenmeye takıntılı biriyim ama ne yapım denim dedim.
multivitamin
omega 3
istdediğiniz marka kullanabilirsiniz.
çok ilginç bir şekilde bağışıklığım güçlendi ve egzamalarım toplamaya başladı.   biz atopikli bireyler ne zaman bağışıklığımız zayıflaşa  hop ezamalar geri geliyor. ne zaman başıklığım güçlense mutlu olsam hop egzamalarım geri gidiyor.

şuanda Nutriway Double X i kullanıyorum. bir de Nutriway in Omega 3 Complexini kullanıyorum.
Takviye kullanabilirsiniz ama kullancağınız markayı iyi araştırın. kimlerle çalışıyor hangi onayları almış bunlar çok önemli.

eğer kimyasal yollarla ürerilmiş ürün alırsanız vücud  bunlarda alarjen tespit ediyor. gdo lu olan, kimyasal yollarla sentezlenen, yapay tatlandırıcı varsa koruyucu varsa.

kefir yorurdunuzu kendiniz yapabilirsiniz.
doğal kaynaklı almanız çok önemli


vücut alarm veriyor
ya bir stress kaynağı var ya bir alerjik besin var yada bir ağır metal birikimi var bunun bulunması gerekiyor.

sentetik olmayan kıyafetler
nikel konusunda: aksesuarlar bazen
nikel içerikli aksesuarlar yada ojeler yaralarınıza dokunduğunuzda yaralarınızı kasıdınızda daha da geç iyileşmesine sebeb oluyor. dermo kozmetik kullanmam gerkiyordu
 
egzamalı alanlar
kuruluğu hiç sevmez. eğer cildiniz susuz ise kuruyor ve pullanıyor. hydra-v göz çevremde şuanda kullanıyorum. bunun nem maskeleride var.
latex alevlenmelere sebep oluyor.

Doğa ile bütünleşebilen ürünler bana da zarar vemiyor.

Egzama hastası yorumu: Egzamalarla nasıl başaçıkıyorum


(Zamanı kısıtlı olanlar için videonun önemli görülen kısımları aşağıda belirtilmiştir. Detaylı bilgi için videonun tamamını izleyebilirsiniz)

Nasıl oldu: elimin eklem yerlerinde ağrımalar gördüm. doktor egzama dedi. mezun olmaya yakın streslendiğim bir dönemde ortaya çıktı.
stresten uzak durmaya çalışmalıyız. deterjean sabun teninize değecek ne varsa içinde alkol ve paraben kesinlikle bulunmaması gerekiyor. bu egzamayı etkiler ve çoğalmasını sağlar. yün içeren kıyafetler terletir. papuklular iyidir.
alerji testi yaptırmanızı tavsiye edrim. alerji testi yaptırırsanız size de ne etki ediyor ne etmiyor öğrenmiş olursunuz. egzama nerdeyse mesela eldeyse elinizi kesinlikle kuru tutmamanız gerekiyor. Nemlendirmeniz lazım.

egzamamız varsa ne yapmamalıyız (bu elde egzama olabirir veya başka bir bölgede de olabilir)
dediğim gibi alkol ve paraben içeren deterjan sabun gibi ürünleri kesinlikle kullanmanız gerkiyor
çok kuru tutmamlıyız
nemli tutmalıyız
kesinlikle kaşımıyoruz
çok soğuk ve çok sıcak suda yıkanmamalıyız. iliksi iyi gelir.

iyi gelebilecek şeyler
terleyen bir bölgede ise kuru tutmanız lazım
çok yağlı ve çok baharatlı yemekleri yememek lazım. özellikle çok yağlı yemekler beni çok rahatsız ediyor.
dut kuruşu  ıslatip sürmek yada yemek
aleovera + bal karışımı sürmek: hem eksta nem veriyor hem de egzamanız şu toplamış ise kurutuyor.
hindistan cevizi yağı bende hiç ise yaramadı.
bağışıklık sistemimiz zayıf iken egzamalarımız ortaya çıkıyor. kefir bağışıklık sistemini güçlendiriyor. ben faydasını gördüm

Nem eldivenleri: krem ve yağı sürüp takip yatıyorum. 1 saat  kalacak şekilde poşet eldiven de kullanılabilir
Bepanthol kaşıntı kremi: kaşıntıyı hemen gideriyor (ilk 5 dakika arttırıyor sonra tamamen gideriyor)
Eli normal nemlendirici: excipal hydro %2  ezama kuruluğunu alıyor
Vaselin: ezamanın şu toplarını patlatıp gideriyor
Egzama kremi: psoderm egzeme prolemini geçirebiliyor
Egzama lekelerini gidermek için: Madecassol (vücuttaki diğer lekeler için de kullanıyorum)

Egzama yada sedef hastasının yorumu: Egzama & sedef için cilt bakımı ve beslenme önerileri

 
(Zamanı kısıtlı olanlar için videonun önemli görülen kısımları aşağıda belirtilmiştir. Detaylı bilgi için videonun tamamını izleyebilirsiniz)

Egzama yada sedef diyebiliriz. bunlarla nasıl başa çıkıyorum.  bana hep egzama deniyor ama ben sedef olduğunu düşünüyorum.
sedef vücudun kendi kendine saldırması sonucu ortaya çıkıyor.
Peki bu sedef veya egzama nasıl oluşuyor?
tüm otoımmun hastalıklar gibi sedefte bağırsakta başlayan bir hastalık. Yediğimiz şekerli ünlü ve trans yağlı  yiyecekler yüzünden yıllar yılı bağırsaklarda bir geçirgenlik meydana geliyor. böylece tam olarak sindirilmemiz gülüten gibi büyük maddeler bağırsaktan kan dolaşımına katılıyor ve  bağışıklık sistemimiz sürekli alarm durumunda oluyor ve sonundada bağışıklık sistemmiz kafayı oynatıp kendimize saldırmaya başlıyor. bunun sonucunda triodinize saldırdığında haşimato oluyorsunuz, yada atıyorum akciğerinze saldırdığında astım oluyorsunuz, derinize saldırdığında da sedef hastalığı oluşuyor deri biliyorsunuz katman katman halinde ve vücudumuzdaki antikorlar sürekli derimize saldırdığında derinin üst katmanı sürekli yenilenmeye başlıyor aşırı bir hızla. Bunun sonucunda da üzerinde hem bir kızarıklık hem de kepeğin biraz daha ilerlemiz bir hali böyle deri döküntüsü gibi bir durum oluşuyor.

Ben ne zaman tanıştım bu hastalıkla
orta sonda başımın arka kısmında küçük deriler döküldüğünü gördüm. doktor stresten dedi ama stress ten sonra da devam etti.
vücudunuzun herhangi bir yerinde çıkabiliyor.

ben bu hastalıklı bölgenin genişlemesini nasıl küçülttüm
dışarıdan sürülen cremler kısa süreli çözümler oluyor. bu hastalık %80 oranında içeriden onarılabilen bir hastalık.
içeriden tedavi olarak karatay diyeti yapıyorum. şekeri glutenli gıdaları bıraktım egzamaya iyi geldi. bazı kişilerde süt ürünlerine de alerjileri olabiliyor bunu da bırakmayı deneyebilirsiniz.
şekeri, gluteni, trans yağları bırakınca hastalığınızın gerilediğini sizde göreceksiniz ve hatta bitecek devam ettiğiniz sürece ama tabi bu uzun bir süreç yani 2 gün yaptım geçmedi demeyin. yıllar ve yıllar geçti bu hastalığın oluşabilmesi için tekrar yıllar geçmesi gerekiyor bu hastalığın tamamen geçmesi için.

içeriden tedavi için bi de vitamin takviyeleri almaya başladım özellikle d vitamini çok çok iyi geldi bide omega 3 kullanıyorum çok çok iyi geliyor.  bir de B12 kullanıyorum.
head and shoulder si kafa derinizde sedef veya egzama varsa tavsiye edebilirim bana çok iyi geldi.

sarı kantaron: deri için muazzam bir yağ. yaraların çabuk iyileşmesini sağlıyormuş. gerçektende ise yarıyor.
ayn-i sefa yağı cilde iyi geldiğini düşünüyorum.
hindistan cevizi yağı da kullanıyorum ama işin en önemli kısmı beslenme.

İşte beklenen video: Egzamayı nasıl yendim

(Eğer diğer videoları atlayıp direkt buraya geldiyseniz, bir üstteki videoda Ayşeguk cengiz ercan "Peki bu sedef veya egzama nasıl oluşuyor?" sorusunu cevaplamış okumanızı veya izlemenizi tavsiye ederim)
 
(Zamanı kısıtlı olanlar için videonun önemli görülen kısımları aşağıda belirtilmiştir. Detaylı bilgi için videonun tamamını izleyebilirsiniz)


Bir sürü tedavi gördüm ama hicri biri etkili olmadı yada şöyle söyliyeyim egzamalarım geçti ama tekrar çıktı ama sonunda egzamalarımı geçirmeyi başardım.
sizde deneyebilirsiniz.

egzama vücudunuzun her yerinde çıkabilir.bacaklarımda, göz kapaklarımda kaslarımın arasında kulaklarımın arkasında kulaklarımın içinde çıkıyordu.

kendimi hem içten hem dıştan detoksa aldım.
fonksiyonel tıp doktoru buldum. doktor bir diyet yapmam gerektiğini söyledi bir eliminasyon diyetine girdim. baya katı bir diyet herkesin yapabileceği bir diyet değil  karar vermeniz gerekiyor. eliminasyon diyetine başladıktan sonra 1 ay sonra artık bu etkileri görmeye başladım iyileştirici etkisini ve suan mutlulukla söyleyebilirim ki egzama sorunum tamamen geçti.
Yani inanılır gibi değil şu ensemdeki egzama /sedefin geçmesine hiç bir şey kadar sevinmiyorum. gerçekten beni o kadar çok rahatsız eden bir durumdu ki tahmin edersiniz. hiç bir şekilde kortizonlu losyonlardan artık kullanmıyorum. şuanda herkes soruyor hala mı gülüten yemiyorsunuz evet hala yemiyorum çünkü geri gelmelerini istemiyorum. bakka ne diyebilirim.
dirseğindeki egzamanın evrimini gösteren foto koymuş videonun 6:17 kısmında merak edenler bakabilir.
kafa derimdeki lezyonlar tamamen geçti.

içeriden ne yaptığımı söyledim şimdi de dışarıdan ne yaptığımı söylemek istiyorum.
makyaj malzemelerimi Jane İredale'den alıyorum. daha uygun fiyatlı istiyorsanız Rossmann da altera diye bir şey var ondan da alabilirsiniz. cosdna.com sitesinden içerikleri kontrol edebilirsiniz kozmetikteki zararlı maddeleri gösterebiliyor. tam içerik listesini gösterebiliyor. eğer yoksa siz kendiniz manual olarak ekleyip bakabiliyorsunuz.

onun dışında bakım ürünlerimi değiştirdim
benim doğal sabunla tanışmam ardıç sabunu ile oldu. eğer bu tarz sedef egzama sorunu yaşıyorsanız kesinlikle ardıç sabunu deneyin derim. hem kaşıntıyı azaltıyor hem lekelere iyi geliyor. benim bacağımdaki lekeleri ardıç sabunu geçirmeye başladı.

evde doğal sabun yapıyorum eğer almak istersniz kırmızı kıl, zerdecal + bal, aktif karbonlu. baya bir sabun yapmış meraklılar sabunlara videodan bakabilir.

Arkadaşlar Elde egzamayı derledik.

Hepinize Allah'tan acil şifalar dilerim.

Tumblr'da Paylaş
Pinterest'de Paylaş
Oluşturulduğu Tarih
7/1/2021 8:08:00 PM
Paylaşan
DeepBlue

En Çok Okunan Tavsiyeler

Reflüden Nasıl Kurtuldum?
Panik atak kesin çözüm (panik ataktan tamamen kurtulabilirsiniz)
Sigaradan kurtuldum

En Son Paylaşılan Tavsiyeler

Elde Egzama
Ankilozan Spondilit Hastaları Yorumları
Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Giriş Yapınız veya Kaydolun

Yorumlar